Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

Tanjug: Különbözõ reagálások. - Magyar Szó, 1990. VII. 31, 5.

 

A Tanjug körkérdése

Különbözõ reagálások

A politikai pártok véleménye Ante Markoviæ kozarai beszédérõl - a reformerõk szövetségének megalakításáról

 

Ante Markoviæ kormányfõ tegnapelõtt a Kozarán ismertette a jugoszláv reformerõk szövetségének, illetve a Szövetségi Végrehajtó Tanács pártjának programját, és ez különbözõ reagálásokat váltott ki a számos politikai párt és vezetõik körében.

Ante Markoviæ kormányfõ programja jelen pillanatban az egyetlen és legjobb megoldás arra, hogy megõrizzük Jugoszláviát és egyszersmind megközelítsük a fejlett Európát és világot - ez a véleménye Radoslav Davidovnak, a Jugoszláv Párt kezdeményezõ bizottsága elnökének. A jugoszláv párt céljai szinte teljes egészében megegyeznek azzal, amit Markoviæ kínál, úgyhogy minden bizonnyal csatlakozni fogunk a szövetséghez.

Ante Markoviænak, mint minden más polgárnak, joga van megalakítani pártját - véli Kosta Èavoški, a Demokrata Párt végrehajtó bizottságának elnöke. Kérdem, hogy a jugoszláv kormányfõ elõzõleg kilépett-e a Horvát Kommunista Szövetségbõl, a Demokratikus Megújulás Pártjából. Ha ezt nem tette meg, akkor honnan Markoviænak az az erkölcsi joga, hogy pártot alakítson, és azokat az embereket szólítsa fel a belépésre, akik sohasem voltak kommunisták.

 

Pártkampány állami költségen

 

A szövetségi kormány pártja eddig a legelfogadhatóbb politikai párt - nyilatkozott saját nevében Ágoston András, a VMDK elnöke. Meggyõzõdése, hogy a VMDK, ha részletesen tájékozódik a szövetségi kormány jövõbeni szervezettségérõl, be fog kapcsolódni tevékenységébe.

Milan Paroški, a Belgrádi Néppárt fõbizottságának a tájékoztatással és propagandával megbízott tagja úgy véli, hogy Ante Markoviæ visszaélt a kormányfõ tisztségével és állami pénzen akarja megszervezni a saját kampányát, és "meg kell akadályozni, hogy részt vegyen a választásokban, mert a Kommunista Szövetség megbízásából került a Szövetségi Végrehajtó Tanács elnökének tisztségére". A fõbizottságot az érdekli, hogy a kormányfõ miért nem tartotta elsõ politikai beszédét Zágrábban, ahol éppen Tuđman fenyegetõzése nyomán megingott Jugoszlávia, amit Markoviæ védeni kíván - mondta Paroški.

Ante Markoviæ kozarai beszédében ingyen reklámozta jövõbeni pártját, mi, az oppozíció erre nem is gondolhatunk, mondta Veljko Guberina, a Radikális Néppárt elnöke. Kérdem Markoviætól, aki horvát káderként került a kormányfõi tisztségre, miért nem jelentette be egy horvát nagygyûlésen e jugoszláv párt megalakításának szándékát, miért tette ezt Boszniában. A korányfõnek ezt ott kellett volna bejelentenie, ahol legjobban támadták a jugoszlávságot, erre július 27-én, a horvát népfelkelés napján lett volna alkalom.

 

Ellentmondások

 

Példátlan az a mód, ahogyan Ante Markoviæ kormányfõ meg akarja alakítani pártját. Minden demokratikus államban az a párt vagy pártkoalíció alakítja meg a kormányt, amely gyõz a választásokon, s ez nem ismeretes, hogy bárhol is egy kormány megalakította volna a pártját - jelentette ki dr. Šæepan Ušæumliæ, a Szerb Szocialista Párt fõbizottsága végrehajtó bizottságának tagja. Paradoxon - mondta -, hogy Markoviæ, aki egy párt megbízásából kapott kormányalakítási megbízatást, egy másik pártot alakítson. Dícséretes, hogy a kormány jugoszláv elkötelezettségû, nem volt neki nehéz a krajinaiak elõtt bemutatkozni, de meg kellene kérdezni Markoviætól, miért nem foglalt állást Kosovo, Tuđman Horvátországa, a szeparatista Szlovénia és a muzulmán fundamentalizmus vonatkozásában.

Bosznia-Hercegovina Demokratikus Szövetsége hajlandó tárgyalni és koalícióra lépni mindazokkal a pártokkal, akik támogatják a Szövetségi Végrehajtó Tanács programját, így az Ante Markoviæ által alakítandó Reformerõk Pártját is. Pártunk a Szövetségi Végrehajtó Tanács gazdasági és társadalmi reformprogramján alapul, és kész együttmûködni a Reformerõk Pártjával, mert Markoviæ szavatolja Jugoszláviának e programon alapuló tömörítését és Európához való csatlakozását - mondta dr. Mirko Pejanoviæ, a párt elnöke.

Alija Izetbegoviæ, a Demokratikus Akciópárt elnöke kissé szokatlannak tartja a kormányfõ szándékát, mint mondta, nem fordult még elõ, hogy kormány megalakította volna pártját, legfeljebb az ellenkezõje a megszokott dolog. Izetbegoviæ nem kételkedik abban, hogy a párt élvezni fogja a nyilvánosság támogatását, fõként a jugoszláv elkötelezettségûét. Véleménye szerint Ante Markoviænak elõbb le kellene mondania, és aztán kellene megalakítania pártját.

Ante Markoviæ beszédében két dolgot kell megkülönböztetni: Markoviæ beszéde érthetõ, civilizált volt, ez elütött a szerencsétlenül megválasztott háttértõl (Tito-képek, régi zászlók), ami kételkedést ébreszt. Ott, ahol Broz képeit mutogatják és forradalmi dalokat énekelnek, nem látszik az Európához vezetõ út. Ha az Ante Markoviæ által alakítandó párt olyasvalamin alapul, amit mindörökre elástunk, akkor minden világos - mondta Vuk Draškoviæ, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke. (Tanjug)